Jak komentovat články?

července 12, 2016

Ahoj všem,

dnes pro vás mám článek s poněkud zvláštním názvem. Na blogerské scéně už vzniklo mnoho článků na témata Jak udělat design? či Jak psát články?, ale upřímně, o komentování jsem ještě nikde nic neviděla. K napsání tohoto článku mě donutil komentář u nového videa, který je však dávno smazán - protože něco takového u sebe prostě nestrpím. Takže.. jak tedy komentovat články či videa, aby z vás autoři nebyli mírně řečeno nasraní?

Na reklamy se vykašlete
Pokud už na svůj blog chcete upozornit, hoďte ho pod komentář, jen tak nenásilně. Důležité ale je, abyste se také pořádně vyjádřili k samotnému dílu. Úplně bytostně nesnáším komentáře typu: "Pěkný článek, podívej se na můj blog." Tam je totiž úplně očividné, že se člověk ani nenamáhal něco číst a jde mu jen o reklamu na svůj blog. 
Já osobně to beru tak, že se ráda mrknu na jakýkoliv blog mého návštěvníka, neříkám, že mě vždy zaujme, tak mnohdy zase rychle odejdu, každopádně rozhodně není nutno na něj nějak zvlášť upozorňovat.
Rovnou říkám, že tyhle komentáře ihned mažu :)

Už nemám nic na srdci...
To jsou komentáře velmi podobné těm výše, akorát jsou už trochu přijatelnější - člověk se sice nesnaží o reklamu pro svoji tvorbu, na druhou stranu se při komentování také přiliš nepřetrhne. Jestli si stále myslíte, že když člověku okomentuje článek, který je na A4 dvěma slovy a bude nadšený, tak to jste na omylu. Mnohem víc ocení, když se k tématu také vyjádříte, zhodnotíte to ze své stránky, popřípadě mu pochválíte/zkritizujete styl psaní, kompozici apod. To bývá stokrát užitečnější než "Super článek." 

Nebojte se kritiky
Je to tak všude. Lidé si lezou do zadečku. Ani na blogu se tomu bohužel nevyhneme. Proto se nebojte občas kritizovat. Samozřejmě, že když není co kritizovat, tak není třeba a klidně můžete člověka vynachválit do nebe, na druhou stranu se většinou najde pár chyb a na ty je dobré upozornit. Bloger má aspoň šanci posunout se dopředu. 

Zkuste se neopakovat
Když už mám čas přečíst si článek, tak si většinou čtu i komentáře pod ním. Proč? Snažím se, abych při svém komentování neopakovala to, co už mnohokrát padlo. Nevypadá to moc dobře, když je pod sebou pětkrát napsaná stejná fráze, ačkoliv si to každý člověk vymyslel sám. 

Maličkosti, na které je fajn se podívat
Ať už komentujete kdekoliv, je všude pár možností navíc, na které byste si mohli dát pozor a zužitkovat je. Například na youtube můžete ovlivnit, jestli chcete, aby na váš komentář někdo mohl zareagovat, nebo ne. Já musím doporučit, abyste možnost reakce vždy ponechali. Často mi totiž lidé napíšou dotaz a já jim nemohu přímo odpovědět, protože nemám kam. A v závěru mi je vyčítáno, že s nimi nekomunikuji. 
Na blogu.cz je zase možnost vyplnit webovou stránku a email - přesně takhle se vyhnete tomu, že byste museli pod komentář psát blog, takhle ho jednoduše skryjete, email zase dává možnost k dalšímu kontaktu, ačkoliv já ho třeba v životě nevyužila :) Na blogspotu je to velmi podobné, jen tam máte možnost vybrat Název/adresaURL, kde se váš blog schová za vaše jméno, opět příjemné, nevtíravé. 

Stokrát čtěte
Komentáře si po sobě vždy pořádně přečtěte, mně se kolikrát stalo, že jsem tam měla úplné nesmysly, jednou jsem ho dokonce psala na úplně jiný blog.. pak to krapet nedávalo smysl :D

Jak komentujete články vy? Udělali jste některou z těchto chyb? Jaké komentáře preferujete u vás? 

Mějte se krásně, ahoj! 

You Might Also Like

4 komentářů

 1. Já nevím, asi nikdy jsem neměla ve zvyku psát do komentářů věty typu "Super, super, podívej se na můj blog." Je mi to proti srsti a přijde mi to zbytečné. Já takové komentáře ignoruju a tím spíš se na ten blog "komentujícího" ani nepodívám.
  Většinu času spíš chválím... kdyby bylo potřeba kritiky, rozhodně se jí nebráním, ale vesměs chodím na blogy, kde jsem vždy spokojená a tvorba se mi líbí, tudíž nemám ani co velice kritizovat :D Ale kdyby něco bylo, určitě to naznačím :-)
  I já občas do komentářů napíšu kravinku, ale stává se, že si jí všimnu až po odeslání komentáře a to už je trochu problém :D . Nicméně nikdy to není nic velkého, spíš jde o nepatrné překlepy, kterých si při rychlém čtení a kontrole komentáře před odesláním nevšimnu :-/
  Preferuju komentáře k věci... hlavně k tématu... vadí mi "reklamové" komentáře, - ty které jsi zmiňovala jako první...
  A chválím za nápad na článek! :))

  OdpovědětVymazat
 2. Musím s tebou souhlasit! Nic mně nenasere víc, než když si dám práci s článkem (nejlépe recenzí na knihu) a do komentářů mi někdo napíše, že ten článek nečetl, protože se chce vyhnout spoilerům (i když já tam žádné nepíšu), ale knížku si určitě přečte bla bla... Dobře, chápu, že ne každého moje blbosti zajímají, ale přece nebudu autorovi přímo psát, že jsem si jeho článek nepřečetla, ne? Nebo mně někdo chce naštvat... ? Já většinou na komentáře nereaguju, pokud se mně někdo na něco neptá, ale na tohle vždycky odepíšu něco ironickýho :D Nejhorší je, že lidem takovýhle komentování není vůbec blbý :/

  OdpovědětVymazat
 3. - Reklamy nemám ráda. Vždy když příjdu na svůj blog, koukám že mám nové komentáře, tak mám takovou tu blogerskou radost (:D) a pak jen vidím ty reklamy.. čistě reklamy. Někdy mám chuť jim dát dělo.

  Mám raději, když je pod tím "zareagovat" je to lepší a může se k tomu člověk plně vyjádřit a ne, že tam něco napíše, co by každý rád nějak okomentoval a nejde to.

  - Taky často něco napíšu za komentář a pak si to po sobě čtu a je to taková hloupost.. že se divim, co jsem to napsala :D
  Jinak se mi taky hodněkrát stalo, že jsem jiný komentář napsala k nějakému jinému článku či blogu :D a nejen jednou:D.

  - Je pravda, že se mi tohle stává :D Celý článek si přečtu, nepřeskakuju nebo nepřečtu jen jeden odstavec z 10.. vše, ale nedokážu se k tomu plně vyjádřit a někdy naopak zase ano. To mě štve na sobě a vím, že to občas dělám:D

  - Kritiky se já nebojím, vždy to řeknu na plnou hubu a pak se všichni svalí na mě, co to melu heh :D

  - To já také dělám, čtu si, co ostatní napsali, ať to není úplně stejné, ale někdy se to splete k sobě, že to je podobné)

  - Mám ráda když se můžu k něčemu vyjádřit a pak kouknu, že to nejde a naštve mě to:D

  - Často se mi stává, že píšu nějaké blbosti a pak když si to čtu, tak se divím, co jsem to vyplodila :D
  A taky hodněkrát, že píšu jiný komentář na jiný blog či článek :D

  - Supr nápad na článek. Tohle jsem ještě nikde nečetla, takže jedna z prvních heh:-)

  OdpovědětVymazat
 4. Promiň, že je tam něco 2x napsané, ale mě to zmizelo 2x, tak jsem to 2x ještě psala znovu a pak se to nějak dalo dohromady:D

  OdpovědětVymazat